неділя, 21 березня 2021 р.

Інтегрований урок: хімія + математика

 

         Інтегрований урок: хімія + математика

Тема. Кількісний склад розчину. Масова частка розчиненої речовини.

Мета:сформувати поняття про кількісний склад розчину і масову частку розчиненої речовини; розвивати вміння обчислювати масову частку розчиненої речовини, масу розчиненої речовини за відомою масовою часткою, масу води та масу розчину, а також аналізувати умови задачі та знаходити раціональні шляхи її  розвязання; закріпити вміння знаходити відсоток від числа, число за  його відсотком, користуватися формулою, складати і розвязувати пропорції,рівняння та системи рівнянь.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з застосуванням математичних знань.

                                    Хід уроку

I. Організаційний  момент.

Привітання, налаштування на робочий лад.

II. Актуалізація опорних знань

-Бесіда.

1.Дайте визначення поняттю розчин.

2.Які компоненти входять до складу розчинів?

3. Наведіть приклади розчинів, які вам трапляються  в повсякденному житті.

4. В яких агрегатних станах існують розчини?

5. Яку речовину найчастіше використовують як розчинник?

6. Як знайти відсоток від числа?

7.Як знайти число за його відсотком?

8. Що таке пропорція?

9. Сформулювати основну властивість пропорції.

-Мотивація.

·        Як приготувати розчин солі для консервування огірків?

·        Що означає позначка « 9%» на пляшці з оцтом?

·        Скільки цукру слід насипати в 1 літр соку, щоб зварити  гарне фруктове желе?

Подібні запитання цілком можливі в нашому повсякденному житті. От сьогодні ми повинні  зясувати це.

III. Вивчення нового матеріалу

1.     Масова частка розчиненої речовини

Знак «9%»- це значення масової частки розчиненої речовини в розчині. Воно відповідає масі речовини ( у грамах),яка міститься у 100г розчину. У кожних 100г оцту міститься 9г оцтової кислоти . Маса води у 100г оцту становить

       100 – 9=91(г)

Цю масову частку можна подати у вигляді формули

W(р.р.)=m(p.p.)/m(p-ну);    де m(р-ну)=m(p.p.)+m(р-ка),

 m(p.р.) - маса розчиненої речовини,

m(р-ну)- маса розчину,

m(р-ка)- маса розчинника

2.Розвязування задач із використанням  різних математичних прийомів

*     Використання пропорції

Задача1.У розчині   масою 120г міститься глюкоза масою 3г. Визначте масову частку розчиненої речовини.

                             Розвязання

120 г----------------------100%

3 г--------------------------х %

120:3=100:х ,х=2,5(%)

Відповідь: 2,5%

Задача2. Визначте масу оцту, в якому міститься 18 г чистої оцтової кислоти і її масова частка 9%.

                                   Розвязання

18 г-----------------------9%

Х г-------------------------100%

18  : х=9 : 100;        х=200(г)

Відповідь: 200г

·        Використання формули

Задача. У воді масою 180 г  розчинили соду масою 20 г . Визначте масову частку розчиненої речовини.

                                    Розвязання

1)    m(розчину)= m(соди) + m(води)=20 + 180= 200(г)

2)    w(соди)=m(соди) : m(розчину)=20:200=0,1=10%

Відповідь: 10%

 

·        Використання знаходження відсотка від числа

Задача1. Із 50-відсоткового розчину солі масою 500 г випарували воду масою 100 г. Визначте масову частку солі в розчині після випарювання.

                                      Розвязання

1)Обчислимо масу солі в 500 г розчину:      50%=0,5 

    m(солі) = 0,5*500=250(г)

2)Обчислимо масу розчину після випарювання:

m(розчину)=500 -100=400 (г)

3)    Знайдемо масову частку солі в розчині після випарювання:

w(солі)=250:400=0,64=64%

Відповідь: 64%

Задача 2.До розчину соди масою 450 г із масовою часткою 10% додали суху соду масою 50 г. Визначте масову частку соди у новому розчині.

                                      Розвязання

1)Обчислимо масу соди у даному розчині:         10%=0,1

m(соди)= 450* 0,1=45(г)

2)Обчислимо масу соди, що міститься у новому розчині:

m(соди)=45 + 50=95(г)

3)Знаходимо масу нового розчину:

m(розчину)=450+50=500(г)

4)Отже,  масова частка соди у новому розчині:

w(соди)=95:500=0,19=19%

Відповідь: 19%

 

·        Використання знаходження числа за його відсотком

 

Задача. Яку масу лимонної кислоти ( у грамах) треба розчинити у 80г води, щоб масова частка кислоти дорівнювала 20%?

                                    Розвязання

1)Знайдемо відсоток води у розчині:

   w(води)=100 – 20=80(%),      80%=0,8

 2) Обчислимо  масу розчину:

 m(розчину)= 80 : 0,8=800 : 8=100(г)

3)Знайдемо масу лимонної кислоти, яку треба розчинити:

m(кислоти)=100 – 80=20(г)

Відповідь: 20г

 

·        Використання рівняння

 

Задача.До розчину фруктози масою 10г додали 10г кристалічної фруктози. Після цього відсотковий  вміст фруктози збільшився на  5%. Скільки грамів фруктози містив початковий розчин?

                                   Розвязання

Нехай маса фруктози у початковому розчині  -х г, тоді  її  масова частка становить х/10. У новому розчині маса фруктози (х+10)г і її масова частка становить  х+10/20. Оскільки масова частка фруктози збільшилася на 5%=0,05, то маємо рівняння:

     

Х+10/20  - х/10= 0,05  !*20

Х+10 -2х=1

-х =-9

Х=9

Отже, початковий розчин містив 9 г фруктози.

Відповідь: 9 г.

 

·        Розвязування задач з використанням систем лінійних рівнянь

 

Задача. Скільки кілограмів 25-відсоткового розчину цукру і скільки кілограмів 50-відсоткового розчину цукру треба узяти, щоб отримати 20кг 40-відсоткового розчину цукру?

                                     Розвязання

Нехай маса 25-відсоткового розчину- х кг, а маса 50- відсоткового розчину- у кг, тоді маємо рівняння: х + у=20.

У 25-відсотковому розчині міститься 0,25х кг цукру, а у 50- відсотковому розчині 0,5у кг цукру, разом 0,4*20=8 кг. Маємо рівняння:

0,25х+0,5у=8

Складаємо і розвязуємо систему рівнянь:

х+у=20;   !* (-1)                  - х-у=-20

           0,25х+0,5у=8  !*4                х+2у=32

               Після додавання рівнянь одержимо у=12, тоді х=20- 12=8

              Відповідь: 25%----8кг, 50%---12кг.

IV.  Закріплення

Робота з підручником: виконати вправи 195 та 196.

  V. Підсумок уроку

Як ви бачите, задачі є різні. При їх розвязанні треба уважно прочитати умову,проаналізувати  і вибрати найраціональніший  спосіб .

    VI. Домашнє завдання: прочитати параграф 27, повторити параграф 26, виконати вправи 198, 200 на сторінці 160.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар